Anteny samochodowe – rodzaje

Części opel astra od starej po najnowsze wersje

Antena to takie urządzenie, które zamienia fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny. I oczywiście odwrotnie. Antena jest bez wątpienia koniecznym elementem każdego systemu radiokomunikacji. W XXI wieku urządzenie to kojarzy się przede wszystkim z elementem wyposażenia radia samochodowego, rzadziej z odbiornikami telewizyjnymi i radiowymi, które mamy w swoich domach.

By kierowca mógł odbierać w samochodzie różne stacje radiowe, bez wątpienia niezbędny jest do tego montaż odpowiedniej anteny, która umożliwi funkcjonowanie radia w aucie. Anteny samochodowe, zwane fachowo radiatorami, powinny być dopasowanie nie tylko do radia znajdującego się w pojeździe, ale do preferencji kierowców, a czasem i do ich możliwości finansowych. Do odbioru lokalnej stacji radiowej, cechującej się najsilniejszym sygnałem, wystarczy nam podstawowa antena, a czasem nawet fragment drucika przymocowany do radioodbiornika. Jeżeli natomiast anteny samochodowe mają być wykorzystywane do CB-radia czy do rozmów przez telefon komórkowy na zestawie głośnomówiącym, to należy rozejrzeć się za właściwym rodzajem urządzenia.

Anteny samochodowe i podział ze względu na przeznaczenie

Podziału anten samochodowych możemy dokonać biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Możemy wtedy wyróżnić:

  • Anteny samochodowe – radiowe – służące do odbierania radia AM/FM.
  • Anteny samochodowe CB – to zewnętrzne anteny nadawczo-odbiorcze. Przeznaczone do obsługi zarówno CB radia, jak i radiotelefonów.

    Takie urządzenia montuje się poprzez przykręcenie ich do samochodu, ale na rynku dostępne są także anteny magnetyczne oraz anteny klejone na szybę.

  • Anteny samochodowe GPS – urządzenia niezbędne do poprawnego działania nawigacji samochodowej.
  • Anteny samochodowe TV DV-BT – to anteny do samochodu, które pozwalają na odbiór FM i TV w aucie.

Podział anten samochodowych ze względu na montaż

Przeznaczenie to nie jedyne kryterium, według którego możemy podzielić anteny samochodowe.

Kolejnym kryterium jest sposób ich montażu. W tym przypadku wyróżniamy:

  • Anteny do samochodu zewnętrzne – montowane poprzez przykręcenie, przyczepiane na magnes lub na przyssawce do szyby.
  • Anteny do samochodu wewnętrzne – przyczepiane wewnątrz na szybie, schowane w zderzaku lub w innym, niewidocznym miejscu w pojeździe.
  • https://www.gandalf.com.pl/seria/harry-potter/
Zadbane Auto: zabezpieczenie lakieru rzeszów www.zimnacrew.pl