Dobre biuro skazane na sukces

Na rynku mamy coraz więcej biur tłumaczeń, które w pocie czoła starają się budować swoją pozycję. Wyzwanie jakie przed nimi stoi nie jest łatwe z uwagi na konkurencję. Skoro biur jest wiele, to znaczy, że rywalizują one o klientów i tylko najskuteczniejsze będą w stanie utrzymać się na rynku.

Podział pomiędzy biurami przebiega wedle różnych ścieżek. Przybywa tych, które operują wieloma językami i współpracują z dużą grupą tłumaczy. Dzięki temu jedna firma jest w stanie obsługiwać szeroki zakres klientów, którzy z natury rzeczy są zainteresowani przekładami w różnych językach.

Jedną z najważniejszych cech dobrego biura tłumaczeń jest skuteczność i tempo pracy. Większości klientów zamawiających przekłady zależy na tym, aby były one gotowe jak najszybciej, a równocześnie cechowały się wysoką jakością. Połączenie tych dwóch rzeczy w praktyce bywa najtrudniejsze.

Stąd każde solidne biuro wyznacza do pracy również korektorów, którzy zgodnie z zasadą „drugiego oka” kontrolują tłumaczenia i korygują ewentualne błędy, których naprawdę ciężko jest uniknąć. Podobne oczekiwania są normą w przypadku tłumaczeń ustnych. Niektóre biura w ogóle nie oferują tego drugiego rodzaju usług i koncentrują się wyłącznie na przekładach pisemnych, które są obiektywnie łatwiejsze do ogarnięcia.

Tłumaczy ustnych, którzy opanowali technikę do perfekcji jest stosunkowo niewielu i zazwyczaj pracują oni indywidualnie, nie korzystając z pośrednictwa biura. Realizują oni zlecenia wymagające maksymalnej koncentracji oraz perfekcyjnego przygotowania w zakresie „żywego” języka.

flamandzki