Kwarantanna w schronisku

Po trafieniu do schroniska każde zwierzę przechodzi etap tzw. kwarantanny, czyli czasowego odosobnienie od innych zwierząt i obcych dla niego ludzi. Przeważnie okres ten wynosi około dwa tygodnie dla psów i tydzień dla kotów. W czasie kwarantanny zwierze jest leczone, badane, szczepione, przechodzi kastrację lub sterylizację oraz przyzwyczaja się do nowego środowiska.

W okresie kwarantanny zwierzę nie może być adoptowane. Zdarza się również, że w czasie kwarantanny zwierzęta agresywne przechodzą socjalizację. Jeżeli wasz czworonóg zaginął warto sprawdzić najbliższe schronisko, bo okres kwarantanny to także moment, w którym czeka się na znalezienie właściciela zwierzęcia, które mogło zaginąć i trafić do przytuliska. Jeżeli w tym czasie właściciel się nie zgłosi, pies lub kot dopuszczane są do innych zwierząt znajdujących się w schronisku i są przygotowywane do adopcji.

Etap kwarantanny jest obowiązkowy i każde zwierzę musi je przejść, aby mogło dołączyć do pozostałych podopiecznych azylu.