Migrena

Wielu z nas, kiedy doświadcza bólu głowy, skarży się zapewne na migrenę. Migrena jest jednak osobną jednostką chorobową odnoszącą się do chorób neurologicznych. Jej mianem określa się pulsujący, ostry ból głowy, pojawiający się najczęściej po jednej stronie.

Ból trwa od kilku godzin do nawet 3 dni. Towarzyszą mu nadmierna wrażliwość na bodźce świetlne, dźwiękowe i zapachowe – tzw. fotofobia, fonofobia i osmofobia.

Bólowi towarzyszą także wymioty i nudności. Na nasilenie dolegliwości bólowych mają wpływ emocje czy wysiłek fizyczny, jeśli jednak chodzi o samo wystąpienie migreny, badania wskazują na rolę czynników genetycznych. W leczeniu napadów migrenowych stosuje się m.

in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki uspokajające czy też leki przeciwwymiotne. Bóle migrenowe leczono też kiedyś ziołami.

Niektórzy wierzą, że w ulżeniu bólom migrenowym pomocne jest zachowanie odpowiedniej diety – powinna być ona bogata w węglowodany i niskobiałkowa. Choroba ta występuje często. W skali roku na migrenę zapada nawet 35% kobiet i 15% mężczyzn.

http://optykpiekary16.pl/okulary-persol/