Notoryczny lęk

Zaburzenie psychiczne, jakim jest nerwica może występować pod różnymi postaciami. Jedną z nich jest nerwica lękowa, która w coraz większym stopniu postrzegana, jako jedna z chorób, które najczęściej i jednocześnie najbardziej dotkliwie atakują współczesne społeczeństwo.

W zasadzie trudno jest jednoznacznie podać przyczynę, która jest odpowiedzialna za rozwój nerwicy. Niewątpliwie nie bez znaczenia są czynniki o charakterze zarówno biologicznym, środowiskowym, jak i psychologicznym.

Lekarze jednak coraz bardziej skłaniają się ku stwierdzeniom, że głównym motywatorem nerwicy jest przewlekły stres. Niemal każdy z nas czegoś się boi i lęka.

Czy można w związku z tym powiedzieć, że wszyscy cierpimy na nerwicę lękową? Nie. Typowy i „normalny” lęk zawsze jest spowodowany konkretna przyczyną i po pewnym czasie ustaje.

Z kolei przy nerwicy lękowej, chory odczuwa nieustający niepokój i napięcie, nie potrafi sprecyzować, czego właściwie się lęka. Z czasem nawet proste sprawy zaczynają wydawać mu się nie do pokonania.

protetyka