Piętnowani karmiciele

Są na każdym osiedlu i nie musimy szukać długo, aby ich spotkać. Osoby dokarmiające gołębie są obrazkiem tak samo typowym jak stada tych ptaków. Zazwyczaj w rolach karmicieli obsadzają się ludzie starsi wiekiem, głównie emeryci, dla których kontakt z gołębiami jest sposobem na zabicie czasu.

Poza tym pokolenie naszych dziadków zazwyczaj odnosi się do gołębi ze sporą dozą sympatii, czego nie sposób powiedzieć o młodszych ludziach. Pod adresem dokarmiających dzikie gołębie nierzadko formułowane są bardzo ostre epitety, a przynajmniej zdecydowana krytyka. Gołębia postrzega się jako niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia szkodnika, więc ludzie, którzy pomagają im przetrwać spotyka społeczny ostracyzm.

Rzecz jasna wiele osób przechodzi obok karmicieli obojętnie, jednakże głosów sprzeciwu zdecydowanie nie brakuje. Kluczowy zarzut dotyczy tego, że gołębie miejskie przyzwyczajone do regularnego karmienia jeszcze bardziej się zadomowiają i stają się bardziej nachalne. Swego rodzaju konflikt pomiędzy dokarmiającymi a ich przeciwnikami prawdopodobnie nigdy się nie skończy.

koty bengalskie hodowla