Rasy psów stosowane do dogoterapii

kot rasy bengalskiej

Najważniejszym doborem rasy psa do prowadzenia jakichkolwiek zajęć, tym bardziej zajęć terapeutycznych z dziećmi, jest jego charakter. To właśnie głęboko zakorzenione cechy charakteru decydują o pełnym bezpieczeństwie i braku agresji czworonoga.

Preferowane w dogoterapii są psy czystej rasy, to właśnie one dają gwarancję posiadania określonych cech i skłonności, a brak domieszki „innej krwi” niweluje jakiekolwiek zaburzenia. Cechy, którymi wykazywać się muszą psi terapeuci to przede wszystkim społeczny jego charakter, stuprocentowa przewidywalność zachowań oraz tak zwane rozumne posłuszeństwo.

Muszą to być psy całkowicie pozbawione agresji i chęci dominacji. Nie ma jednej rasy, która byłaby wykorzystywana i przygotowywana do uczestnictwa w terapii.

Najczęściej zastosowanie mają jednak psy rasy Golden Retriver, Labrador Retriver czy też Cavalier King Charles Spaniel. Czasami także Alaskan Malamut lub też Siberian Husky, jednakże są to już psy o dużym poczuciu własnej niezależności, stąd też wymagają bardzo dobrego i konsekwentnego, a także doświadczonego przewodnika, który będzie umiał zniwelować ich naturalną chęć dominacji.

www.kobiecyswiat.com.pl