Różne rodzaje batów jeździeckich

www.pielegnacjaroslin.com.pl

Z roku na rok przybywa osób, które zaczynają interesować się końmi, a co się z tym wiąże, przybywa również ludzi, którzy decydują się nie tylko na teorię, ale również na praktykę. To oznacza, że coraz więcej ludzi zaczyna ćwiczyć jazdę konną. Jedni na tym poprzestają, inni z biegiem czasu inwestują w swojego konia i wszystkie akcesoria, które są przy nim potrzebne. Jednym z ważnych elementów jest niewątpliwie bat jeździecki, ale trzeba wiedzieć, że występuje on w różnych rodzajach, w zależności od tego, kiedy i do czego ma być używany.

Podstawowy podział

Jeżeli chcemy zainwestować w Baty jeździeckie, to powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób będziemy jeździć konno i który z rodzajów bata będzie nam najbardziej potrzebny. Możemy wybrać bat do lonżowania, który ma długą rączkę i długą końcówkę. Służy on do popędzania konia kiedy biega na lonży, aby poruszał się po odpowiednim kole i w odpowiedniej odległości od nas.

Wykorzystywany najczęściej wtedy, kiedy odbywa się nauka jazdy na koniu. Podobnie wygląda bat powożeniowy, który wykorzystywany jest do popędzania konia, kiedy ciągnie za sobą powóz. Jednak tutaj końcówka choć długa, to jednak zazwyczaj jest trochę krótsza od tej pierwszej. Jeżeli będziemy chcieli wykonywać razem z koniem skoki, to powinniśmy zainwestować w bat jeździecki zwany inaczej palcatem. To rodzaj bata, który jest krótki z wyginającą się końcówką. Stosuje się go na łopatce albo na zadzie konia. Długi bat, z krótką końcówką, która jest luźna, to bat ujeżdżeniowy, który świetnie sprawdzi się podczas jazdy na koniu, gdy chcemy go popędzić i nakłonić do większej pracy.

Podczas wyścigów nie mamy zbyt wiele miejsca, dlatego bat wyścigowy jest krótki, sztywny, z elastyczną i płaską końcówką. Uderzając nią w zad konia, możemy sprawić, że będzie biegł szybciej.

Miejsca do ich trzymania

Wiemy już, że najpierw musimy się zastanowić, w jakich sytuacjach najczęściej będziemy korzystać z bata jeździeckiego, aby móc wybrać ten, który będzie najlepszy. Jednak pamiętajmy, że warto zadbać o to, aby przechowywać go w odpowiedni sposób, zwłaszcza jeśli mamy kilka sztuk takich batów. Przyda się do tego specjalny wieszak na baty, dzięki czemu będą one mogły spokojnie wisieć i nie będą ulegały odkształceniu. Warto zobaczyć jakie są rodzaje batów jeździeckich i zastanowić się, które z nich najbardziej będą nam odpowiadały. Najlepiej zrobimy, jeśli zaopatrzymy się w kilka ich rodzajów, aby zawsze wykorzystać ten, który będzie najlepszy na dany moment.

kot rasy bengalskiej