Specyfika teatru ulicznego

Będąc przy tematyce teatralnej nie da się pominąć specyficznej formy tej sztuki, jaką jest teatr uliczny. Ma on w Europie bardzo długą tradycję i również w Polsce jest doskonale znany.

Szczególnym ośrodkiem tego nurtu jest u nas Poznań, a to przede wszystkim za sprawą Festiwalu Teatralnego „Malta”. Od lat jego motywem przewodnim jest właśnie uliczny teatr i idea zamiany dotąd przewidywalnej miejskiej przestrzeni w arenę artystycznych doznań.

Takie uliczne spektakle bywają awangardowe i chwilami niezrozumiałe, ale poprzez swoją lokalizację przemawiają do widza (także przypadkowego) w wyjątkowy sposób. Czasami sztuka ulicy wyrywa się ze ściśle teatralnej konwencji, zahaczając o sferę muzyki, cyrku oraz nowoczesnego performance.

Możliwości jest wiele, a artyści wydają się być nieskończenie kreatywni. Poza Poznaniem mniejsze skalą imprezy tego rodzaju odbywają się też w innych polskich miastach.

Swój talent prezentują na nich grupy z całego świata. Tym samym można poznać nieco obcych nam kultur i spojrzeń na sztukę.