Wpływ Hollywood na rozwój kultury masowej

www.pomorskie-zabytki.pl

W całej dyskusji o popkulturze, we wszystkich rozważaniach, które są na jej temat snute przez różnych autorów, prędzej lub później musi pojawić się wątek hollywoodzki. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ amerykański przemysł filmowy jest dla wielu osób symbolem masowego oddziaływania treści kulturowych na odbiorców. Czy to jednak oznacza, że wszystkie filmy, które powstają w USA i odnoszą komercyjny sukces muszą być kiepskie? Absolutnie tak nie jest.

Poniekąd wynika to z zasady, którą swego czasu ukuto właśnie w Hollywood – dobry film powinien mieć w sobie coś, co urzeknie konesera i coś, co przykuje uwagę głupca. Niektóre produkcje amerykańskie są realizowane właśnie w zgodzie z tą zasadą i daje to niezłe rezultaty. Miłośnicy efektów specjalnych skupią się na takich scenach, a zwolennicy głębszych treści wyłowią z fabuły jakieś uniwersalne, filozoficzne przesłanie.

Wybornym przykładem takiego filmu był kultowy „Matrix” braci Wachowskich, który połączył doskonale zapierającą w dech piersiach technikę realizacyjną z niebanalnym scenariuszem.

El Pueblo